Everest’e tırmanırken kaybolan dağcının eşine yazdığı mektuplar 100 yıl sonra paylaşıldı

Everest Dağı’na tırmanmaya çalışırken 1924 yılında ortadan kaybolan İngiliz dağcı George Mallory’nin, tırmanışı sırasında eşine yazdığı mektuplar 100 yıl sonra kamuoyuyla paylaşıldı. Mallory ve arkadaşı Sandy Irvine, 1924’de Everest’e üçüncü tırmanışlarında ortadan kaybolmuştu. Mallory’nin cesedi 1999’da bulunmuştu ancak Irvine’in cesedine hiçbir zaman ulaşılamadı.

CEKETİNİN CEBİNDEN ÇIKMIŞ

Mallory’nin, eşi Ruth Mallory’e tırmanma girişimleri sırasında yazdığı mektuplar 100 yıl sonra mezun olduğu okul Cambridge Magdalene Kolej tarafından paylaşıldı. Okul tarafından yapılan açıklamada, bu mektupların 1999’da cansız bedeninin bulunmasının ardından ceketinin cebinden çıktığı belirtildi.

Okulun arşiv görevlisi Katy Green, Mallory’nin mektuplarının birinci dünya savaşı sırasındaki izlenimleri ve 1923’teki ABD ziyareti de dahil olmak üzere birçok konuyu içerdiğini ifade etti. Green, “Onların sesini duyabiliyorsunuz, evliliklerine, küçük tartışmalarına ve her şeye dair küçük bir izlenime sahip oluyorsunuz” dedi. Mallory’nin son mektubunda, sağlık sorunlarına ve tırmanışın ekip üzerindeki duygusal yükünün ayrıntılarına yer verdiği belirtildi.

‘BU ÇOK HEYECAN VERİCİ BİR İŞ’

Eşinin mektuplarının, ‘dönemin kadınlarının gündelik hayatına ışık tuttuğunu’ da söyleyen Green, “Kadınları günlük yaşantılarının nasıl olduğuna dair bir anlayışı görebilmemiz çok nadir bir olay” ifadelerini kullandı.

Mektuplarda ayrıca, 1921’de Everest’teki ilk keşif görevi ve dağı araştırmak için yaptığı ikinci görev hakkındaki yazıları da yer alıyor. The Guardian’ın aktardığına göre Mallory, keşifle ilgili bektubunda ise şöyle diyor: “Sevgilim, bu çok heyecan verici bir iş; beni nasıl ele geçirdiğini ve ne kadar umut verici olduğunu sana anlatamam.”

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x